BRANŞLAR

AYKON AKADEMİ

Aikido

Aikido Ankara

Aikido savunmaya yönelik bir spor olduğu için çocuklarında güvenle ve kolaylıkla yapabilecekleri bir spordur.

Aikido eğitimi, çocuklarda şiddet dürtüsünü harekete geçirmeden kendilerine ulan özgüvenlerinin artmasını sağlarken diğer taraftan da çocukların arkadaşlarına zarar verme düşüncesi olmadan güvenle  spor yapabilmelerini de sağlar.

Aikidonun çocuk gelişiminde de olumlu etkileri olduğu gözlemlenmiştir. Aikidonun çocuk gelişimin-deki önemini kısaca aşağıdaki gibi özetleyebiliriz;

Sosyalleşmeyi sağlar: Aikido da  çalışma esnasında mutlaka eşli çalışılması gerekmektedir. Her harekette farklı eşlerle çalışmayı da teşvik eder. Bunun da bireyin sosyalleşmesinde özelliklede dışa kapalı olan insanlarda çok büyük etkisi ve rolu olduğu gözlemlenmiştir.

Algılama eşiğini etkiler: Aikido da vücudun sadece belirli bir oraganı değil (sadece yumruk,tekme v.b.) tüm vücut aynı anda hareket ettirilir. Bu durum da  zamanla bireyin algılama hızında  ve düzeyinde çok ciddi ilerlemeler sağlamaktadır. Aynı anda  el,kol ve vücudun tamamı hareket halinde olmak zorunda olduğu için birey istemesede vücudun doğal olarak algılama hızını ve düzeyini artırdığı gözlemlenmiştir.

Şiddet ve şiddete teşvik yoktur; Aikido da müsabaka diye bir kavram yoktur. buda bireyin hırçınlaşması veya saldırgan bir kişiliğe bürünmesini mümkün kılabilecek sporsal hiçbir öğeyi bünyesinde bulundurmamasını ve teşvik etmemesini sağlar. Aikido paylaşımı ve kabullenmeyi hedef  alan seminerler düzenler.

Esneklik ve kas gelişimini artırır; Aikido da teknikler yapılırken bütün halinde vücut kullanıldığı için vücudun esnekliğinin artması, kasların doğal gelişim ve güçlenmesinin eğitimlerin doğal sonucu olarak ortaya çıktığı gözlemlenmiştir.

Ahlaksal gelişimi destekler;  Aikidonun diğer sporlardan farklı olarak kendine ait bir felsefeye sahip olması aikidokaların kişilik ve ahlak geliştirmelerine yardımcı ve  etken bir rol oynar. Her varlık evrenin bir parçasıdır ve aynı derecede öneme sahiptir. Canımıza kasıt olmadığı sürece asla bu parçalardan birine zarar ve ziyan veremeyiz...

Büyükler dinlenmek, iç huzurlarını sağlamak yada kendilerini korumak için aikido yaparlar. Ancak bu tip fikirler çocukların akıllarına bile gelmeyen şeylerdir. Peki o zaman neden AİKİDO çocuklar için iyi bir öneridir? Hayatlarına ne katar? 

1.) Aikido agresif olmayan bir sanattır. Peki bu ne demektir ? Bu şu demektir, aikido yaparken durup dururkenkavga başlatmazsınız, sadece bir kavgayı sonlandırabilirsiniz. Aikido çocukları "Power Ranger Sendrromu"ndan, dolayısıyla kavga, dövüş ve tekmelerden uzak tutar. Aikido teknikleri başka biri kuralları yıktığında başlar. 

2.) Aikido çocuklara sakin olmayı öğretir. Elbette çocuklar her zaman sakin olamazlar ama aikido onlara bu şansı verir. Eğer okulda kıpırdamadan durmaları, bir ödeve odaklanmaları gerekirse aikido bunu tam olarak nasıl yapacaklarını öğretir. 

3.) Aikido pratik bir şekilde kendini korumayı öğretir. 

4.)Aikido pozitif bir dünyaya bakışı öğretir. Birşey yaratmak isteyenkerin dünyaya uyumla bakması gerektiğini gösterir. Eğer belaya yol açarsan kaybedeceğini, ama aklın doğru yoldaysa dünyanın senin ellerinde olduğunu öğretir. 

5.) Aikido hayatı basit bir şekilde algılamayı öğretir. 

6.) Aikido çocuğa okulda yardımcı olur. Bilgilerin daha kolay özümsenmesini olmasını, daha açık ve net biçimde düşünmeyi sağlar. 

7.) Başka sporlarda da başarıya yardım eder. 

8.)Herkes Aikido yapabilir, atletik bir beden gerektirmez. Aikidoda başarının anahtarı iyi bir gözlem, dikkat ve pozitif bir bakış açısıdır.Çocuklarımıza bundan daha iyi bir ders verebilir miyiz? 

9.) Aikido küçük çocuklar için de uygundur. Hatta, küçücük çocukların kocaman büyükleri nasıl da yere devirdiğini görüp şaşırabilirsiniz. Aikido için kilo, boy önemli değildir. 

10.) Aikido çocukları yorar. Böylelikle cumartesi akşamları erken yatarlar! Eminim bu özellik pek çok ebeveynin şimdiden hoşuna gitmiştir.