HABERLER

AYKON AKADEMİ

Ankara’da Bebekler Yüzme Öğreniyor!

Ankara’da Bebekler Yüzme Öğreniyor!
26.09.2016

Son dönemde ülkemizde de popüler olamaya başlayan bebek yüzme eğitimleri genel terimi itibariyle yurt dışında kidswim babyswimming adıyla geçmektedir.

Sosyal medyada, videolarda 2-36 aylık yaş bebeklerin sualtı su üstü çekimlerini bugüne kadar alışık olmadığımız bir şekilde görmemiz bizleri hem heyecanlandırıyor hem de meraklandırıyor diye düşünüyoruz.

Bizim ülkemizde bu tarz bir eğitim sizce ne amaçla yapılmalı ya da daha doğru bir anlatımla bebeğinizi neden bu eğitime götürmelisiniz bir sormak lazım. Çoğunluğun sesi çocuğum bir an evvel yüzmeyi öğrensin de kurtulalım dermiş gibi gözüküyor. Ancak bizim için öyle olmadığını aşağıda anlattık. Hep beraber okuyalım.

Nedir bu bebek yüzme?

Yurt dışında, özellikle avusturalya ve amerikadaki ülkeler çoğunlukla müstakil evlere ve havuzlara sahiptir. Ailelerin küçük yaştaki bebekleri için bu durum güzel gözükse de çok önemli bir dezavantajı beraberinde getirmektedir. Ebeveynler her ne kadar dikkatli davransalar da ufak bir dikkatsizlik çocukların evdeki mevcut havuza kaza sonucu düşmelerine ve ölüm vakalarıyla karşı karşıya kalmalarına neden olmaktaydı.

Son yıllarda artan bebek boğulma vakalarına karşılık su güvenliği adı altında bebek yüzme tekniği geliştirilmiş ve bu iki ülke buna öncü olmuşlardır. Öğrenilmiş ve şartlandırılmış refleks üzerine eğitim teknikleri uygulanarak bebeklerin bir tehlike anında kendilerini kurtarabilecek yüzme potansiyeline sahip olmaları sağlanmaktadır.

Bu noktaya kadar bizim ülkemizi ilgilendiren kısmın çok az olduğunu düşünebilirsiniz. Ne de olsa her evin bir havuzu yok öyle değil mi ?

Ancak ilerleyen dönemlerde eğitimin sürekli uygulanmasıyla bebeklerdeki yüzme gelişiminin olumlu sonuçlarını almaya başlandı. Ve karşımıza şöyle bir tablo çıkmaktadır:

İnsanoğlu yüzmeyi anne karnında zaten biliyordu. Bilinçaltında halen yüzmeyi bilen bir bebek, aile ve çevrenin etkisiyle yüzmeyi bilmediğini akıl muhakemesi yapmaya başladığında, kendisine verilen telkinlerle, artık bilinç olarak yüzmeyi bilmediğini düşünür ve bilinçaltına da bu emri bir şekilde bildirir.

Yüzmeyi öğrenme süreci bu süreçle birlikte çeşitli zorluklara ve bu spordan soğumalara kadar gidiyordu. Bu eğitimle bu tarz zorluklardan tamamen kurtulmuş ve bebeğin su güvenliği sağlanmış oluyor.

Son olarak ve bizce de en önemli olan kısmı...

Bir bebeğe basketbol, voleybol, futbol, jimnastik vb. sporları yaptıramazsınız. Ancak yüzme her yaşta her an yapılabilecek bir spordur. Ayrıca motor gelişiminin doğuştan itibaren geliştirilebilir olduğunu varsayarsak 4 yaşında herhangi bir spora yeni başlamış bir çocuk ile bebek yüzme eğitimiyle spor hayatına başlamış olan bir çocuğun motor gelişimi arasında dağlar kadar fark olacaktır.

Erken başlayan kazanır durumu bizce bu olsa gerek…

Kidswim 6-36 aylık bebeklere sahip oldukları doğuştan nefes alma ve tutma reflekslerini kullanarak, verilen doğru komutlar ve teknikler sayesinde bebeğe su güvenliğini kazandıran, sosyal ve psikolojik gelişiminde yardımcı olan özel bir eğitim sistemidir.

Eğitimlerimiz (0-4 ay), (4-8 ay), (12-24 ay), (24-36 ay) olarak yapılmaktadır. Her döneme göre bebek yüzme kurslarımız verilmektedir.

Kidswim normal yüzme akademimiz içerisinde yer almasına rağmen bir yüzme okulu olarak ya da yüzme öğrenme merkezi olarak değerlendirilmemelidir. Bu eğitim çocuklarımıza yüzmeyi öğretme aşamasında rahatlık sağlayacak altyapıyı vermekle beraber aile içi keyifli ve kaliteli bir zaman geçirmeyi özellikle de su güvenliğini sağlamayı amaçlar.

DETAYLI BİLGİ VE BAŞVURU İÇİN TIKLAYINIZ.