HABERLER

AYKON AKADEMİ

Bebekler 5 saatte yüzücü oluyor

Bebekler 5 saatte yüzücü oluyor
20.12.2016

Ankara - Başkentte 2-36 aylık bebeklerin, 5-6 saatlik yüzme eğitimiyle, iskelet ve kas sistemlerinin gelişmesi, sudan korkmaması, boğulma tehlikesi anında nefes kontrolüyle kendini kurtarabilme refleksinin gelişmesi sağlanıyor.

Yüzme antrenörü Tansu Başkurt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, verdikleri eğitimle 2-36 aylık bebeklerin, anne karnından, doğuştan gelen yüzme refleksini canlı tuttuklarını söyledi.

Buna "su güvenliği eğitimi" de denilebileceğini belirten Başkurt, "Eğitimin öncelikli amacı çocukların acil durumlarda kendini kurtarabilmesi, nefes kontrollerini sağlayabilmesi." dedi.

Yürümeye henüz başlamamış bebeklerin yapabildiği tek sporun yüzme olduğunu ve onlara şartlı refleks yoluyla eğitim verdiklerini ifade eden Başkurt, şunları kaydetti:

"Verdiğimiz eğitimle, bebeklerde su korkusunun hiç oluşmamasını sağlıyoruz. Ayrıca yüzme eğitimiyle, bebeklerin iskelet ve kas sistemleri gelişiyor, motor gelişimleri çok daha hızlı ilerliyor, uyku ve yemek problemleri ortadan kalkıyor. Bebeklerimiz ders çıkışı deliksiz bir uyku uyuyabiliyor ve iştahları da açılıyor. Bununla birlikte suda çok eğleniyorlar."

- "Bebek ve ebeveyn bağını güçlendiriyor"

Eğitime anne ve babaların da katılabildiğini, böylece ailenin suda birlikte vakit geçirme şansı bulduğunu anlatan Başkurt, bunun bebek ve ebeveyn arasındaki bağı güçlendirdiğini söyledi.

Başkurt, "Bir dersimiz yarım saat ve yaklaşık 3 derste, yani 1,5 saatte bebekler nefes kontrollerini edinmiş oluyor. Arkasından da el ve ayak koordinasyonlarını geliştirmemiz için 10-12 ders yetiyor. Yani yaklaşık 5-6 saat, bebeklerin yüzme öğrenebilmesi için yeterli bir süre oluyor." bilgisini paylaştı.

Düzenli olarak 5 aydır yüzme eğitimi alan 11 aylık Kaan’ın annesi Elif Karaelmas Binay da bebeğini suyu sevmesi, sudan korkmaması için kursa getirdiklerini söyledi.

"Hayatı boyunca da güzel bir spor olarak yüzmesini destekliyoruz." diyen Binay, anne-oğul suda keyifli, kaliteli zaman geçirmeyi de amaçladığını belirtti.

Binay, eğitime haftada 2 gün geldiklerini, bebekle yüzmekten keyif aldıklarını ve oldukça yararlı bir faaliyet gerçekleştirdiklerini kaydetti.

ANKARA (AA) - MELİKE KINACI